Pokud je to jenom trochu možné, rozvádějící pár by měl zapomenout na neshody a pobavit se o způsobu řešení společné hypotéky ještě před samotným rozvodem a rozdělením majetku. Přestat splácet hypotéku rozhodně není vhodným řešením, byť dočasným.

„Ideální je, aby ještě před sepsáním dohody o vypořádání společného jmění manželů měli klienti s bankou zkonzultované možnosti s ohledem na možnosti konkrétní hypotéky. Nejpozději poté, co rozsudek o rozvodu nabude právní moci, by klienti měli kontaktovat banku a informovat o rozvodu a o dohodě o vypořádání majetku a požádat o vybraný způsob řešení,” uvedla Lucie Policarová z Moneta Money Bank.

Převzetí hypotéky jedním z partnerů

Pokud se exmanželé rozhodnou pro tento způsob, banka po rozvodu provede změnu smluvních podmínek a celou hypotéku přepíše na jednoho z partnerů. Partner, který se rozhodne hypotéku převzít, by si měl být dobře vědom, zda má nejen na vyplacení, ale i na splácení celé hypotéky v jedné osobě. Možností je do hypotéky přizvat nového spoludlužníka - nového partnera, rodiče apod. Některé banky si navíc za provedení změn účtují poplatky.

„Ten, který hypotéku přebírá, musí mít dostatečnou bonitu na to, aby mohl hypotéku splácet sám. A samozřejmě musí mít peníze na vyplacení toho druhého. Bude-li chtít si tuto sumu půjčit, lze to, musel by však v případě druhé hypotéky mít dostatečnou zástavu - buď tedy hodně uplaceno u stávající hypotéky, nebo dát do zástavy jinou nemovitost,” upozornil Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank.

Prodej nemovitosti s hypotékou

Podmínkou je sehnat zájemce, který má zájem nejen o prodávanou nemovitost, ale i o hypotéku za podmínek, za kterých ji manželé uzavřeli. Kupující totiž hypotéku převezme za stávajících podmínek a banka s ním neuzavírá novou smlouvu, ale pouze dodatek o úpravě smluvních podmínek.

„Na základě podané žádosti o převzetí dluhu se nejprve posuzuje schopnost přejímajícího klienta hradit závazky vůči bance. Pokud je jeho bonita dostatečná, dojde ke změně osoby dlužníka na základě smlouvy o převzetí dluhu,” řekl Pavel Zúbek z Komerční banky.

Prodej nemovitosti za hotové

Další možností je prodat nemovitost, uhradit hypotéku a zbylé peníze, pokud je nemovitost prodána se ziskem, si mezi sebou rozdělí. Tato možnost je nejjednodušší a pro obě strany i nejvýhodnější. V případě výhodného prodeje mohou získat peníze navíc. Prodej nemovitosti vyžaduje souhlas obou exmanželů. S prodejem jim může pomoci i banka, u níž mají hypotéku uzavřenou.

„Klienti mohou v součinnosti s bankou nemovitost prodat a ze získané prodejní ceny doplatit stávající hypoteční úvěr. Rozdíl mezi jistinou a prodejní cenou si pak rozvádějící se manželé vyrovnají mezi sebou podle vzájemné domluvy nebo rozhodnutí soudu,” uvedl Petr Plocek z UniCredit Bank.