Hlavním pravidlem hypotéky je schopnost ji splácet a nesnížit si životní úroveň. Zejména mladí lidé jsou nadšeni myšlenkou na vlastní byt s tím, že "si na něj nějak vydělají. Není neobvyklé, že už po první splátce si uvědomí, že se jejich život, na který byli zvyklí, razantním způsobem změní. Hypotéka je úvěr pro zodpovědné a svědomité lidi, kteří jsou připraveni šetřit. Naše tipy vám život s hypotékou v mnohém usnadní.

Sepište si své měsíční příjmy a výdaje

Seznam měsíčních příjmů a výdajů je klíčový při splácení jakéhokoliv většího úvěru a v případě hypotéky je naprosto esenciální. Sečtěte svůj měsíční plat a jakýkoliv další příjem, kterým měsíčně disponujete (například přivýdělky, brigády, drobný prodej).

Stanovte si rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet je částka, kterou měsíčně vynaložíte na pokrytí potřeb – výdaje na bydlení, energie, potraviny, doprava a další. Nezapomeňte na výdaje na zábavu - jako lístky do kina, dovolenou nebo návštěvu restaurací.

K rodinnému rozpočtu přičtěte výši měsíční splátky hypotéky

Po přičtení výše splátky k rodinnému rozpočtu porovnejte výsledné číslo s výší svých příjmů. Pokud je menší, pravděpodobně budete na splácení hypotéky stačit. Pokud je vyšší, jste přes rozpočet a budete zřejmě muset omezit některé výdaje (počínaje zábavou). Pokud je rozdíl vysoký, rozhodně se do hypotéky nepouštějte.

Nezapomeňte na rezervu

Po zhodnocené svých příjmů a výdajů je vhodné popřemýšlet o budoucnosti a vypracovat si předběžný budoucí plán. Co až půjdou děti do školy? Budete na to stačit? Rovněž se pokuste vytvořit si nějaké úspory „na horší časy“. Každý úraz či nemoc ohrozí vaši schopnost splácet.

Raději se pojistěte

Člověk těžko může odhadnout, co se stane zítra, a co teprve za 20 nebo 30 let. Rozhodně se vyplatí připojistit se na schopnost hypotéku splácet. Budete tak mít alespoň nějakou jistotu, že v případě dlouhodobé neschopnosti splácet nepřijdete o dům nebo byt.