Česká národní banka si za tímto účelem nechal provést šetření, kterého se účastnilo 21 bank působících na českém trhu. Z výsledků šetření vyplynulo, že banky už hypotéky dávno nerozdávají na potkání a jsou daleko opatrnější. „Dle výsledků šetření banky zpřísnily úvěrové standardy u úvěrů na bydlení. Zpřísnění bylo i nadále ovlivňováno makroobezřetnostními opatřeními ČNB a rostoucími náklady financování bank. Současně banky vnímaly rizika ohledně vývoje trhu rezidenčních nemovitostí a celkové ekonomické situace,“ píše se v dokumentu vydaném centrální bankou.

Co jsou to makroobezřetností opatření? Jedná se opatření, která vydala ČNB za účelem maximálně snížit rizika, která by mohla způsobit ohrožení stability finančního a ekonomického systému v ČR. Opatření se týkají především pravidel poskytování hypotéky a ČNB v nich klade důraz na zvýšenou opatrnost a prověřování všech zájemců o hypotéky.

Mění se dostupnost hypoték i zájem o ně

Za posledních sedm měsíců se dostupnost hypoték výrazně snížila, za což mohou podmínky poskytování, které se od loňského roku hodně zpřísnily. Došlo k omezení maximální výše hypotečních úvěrů na 90 % LTV a navíc začaly růst úrokové sazby. Větší důraz se také klade na bonitu žadatelů, jejichž finanční situace je zkoumána daleko podrobněji. Na základě doporučení ČNB musí banky například sledovat poměr zadlužení zájemce o hypotéku.

Dostupnost úvěrů na bydlení se v posledním čtvrtletí minulého roku dále zpřísnila. To bylo způsobeno vlivem postupně rostoucích úrokových sazeb a opatření ČNB, které cílí na opatrnější zadlužování domácností. Banky tak musí nově splňovat přísnější limity velikosti poskytnutého úvěru k hodnotě kupované nemovitosti, zároveň domácnosti nemohou část zdrojů získávat prostřednictvím jiných úvěrů, například ze stavebního spoření,“ upozorňuje Jakub Seidler, ekonom v ING bance.

Banky myslí na budoucnost, která už nemusí být tak růžová

Zvýšenou opatrnost bank ČNB přisuzuje také ekonomické situace, která už zdaleka nemusí být tak skvělá jako doposud. Rostoucí ceny nemovitostí i úrokových sazeb budou mít vliv zejména na poptávku po hypotékách. Už v lednu bylo totiž znát, že zájem o hypotéky upadl Zatímco v lednu 2017 bylo sjednáno 8 665 nových smluv, letos jich banky poskytly o 882 méně.

U spotřebitelských úvěrů se banky zatím chovají stejně. To však neznamená, že by se zhoršená dostupnost nemohla v budoucnu projevit i v jejich případě. „To může souviset s doporučením ČNB, jelikož některá doporučení se vztahují na celkové zadlužení domácností, tedy na sumu úvěrů na bydlení i úvěrů spotřebitelských,“ dodal na závěr Jakub Seidler.