„Hypotéky, stejně jako jiné produkty na finančním trhu, mohou obsahovat skryté záludnosti, které běžný spotřebitel nemusí snadno odhalit. Staví ho přitom do nevýhodné situace a způsobují mu časové, administrativní i finanční problémy,” říká Jiří Kryl ze společnosti Broker Trust.

Pozor na lákavý úrok

Pokud vám banka nabídne hypotéku s neuvěřitelně nízkým úrokem, zadržte upřímný jásot a zpozorněte. Původní slibovanou úrokovou sazbu nemusíte vůbec dostat, pokud nesplníte požadované podmínky. Nejčastěji je nízký úrok podmiňován sjednáním dalších finančních či pojistných produktů. Banka například trvá na uzavření životního pojištění, pojištění domácnosti a majetku apod.

Ve výsledku klient zaplatí za hypotéku mnohem více, než kdyby přistoupil na vyšší úrok. Nezapomeňte si proto propočítat, kolik za hypotéku celkem zaplatíte za různých podmínek. Myslete na to, že hypotéky s nejnižší úrokovou sazbou není vždy nejvýhodnější.

Víte, co je zákaz zcizení nebo ztížení?

Některé banky při vyřizování hypotéky do smlouvy zahrnout část, která je označovaná jako “negative pledge”. O co se jedná? Negative pledge je vlastně zákaz prodej, zástavy, věcného břemena apod. které je zapsáno na list vlastnictví nemovitosti použité k zajištění hypotečního úvěru. To znamená, že klient nemá právo nemovitost prodat bez souhlasu banky.

Klient má práv si vybrat banku, která tuto podmínku nevyžaduje. Vhodné je vybranou banku upozornit hned na začátku jednání, že si klient toto omezení důrazně nepřeje. „Ať už banka tomuto přání vyjde vstříc, či nikoliv, žadatele o hypotéku o tom informuje a ten si tak minimálně ušetří pozdější nepříjemné překvapení u podpisu smlouvy,“ dodal Jiří Kryl.

Zapište si datum fixace do diáře

Datum fixace je velmi důležitý údaj, rozhodnete-li pro refinancování hypotéky nebo jejím předčasné splacení. Pokud tak učiníte mimo toto datum, banky si účtují nemalé poplatky. Novela zákona tuto část upravila a klienti mohou bez poplatku splatit až 25 % z nesplacené částky. Pokud by se však rozhodly splatit celou hypotéku, banka by jim mimo dobu fixace již nějaký “poplateček” naúčtovala.

Díky refinancování můžete ušetřit nemalé peníze. Stačí oslovit konkurenční banky, získat výhodnější nabídku a přejít. Opět ale platí, že k refinancování musí dojít k datu ukončení fixace. Jinak vám banka opět naúčtuje poplatek za porušení smluvních podmínek.

NAŠE RADA: Pokud si nejste jisti, že vyřízení hypoték zvládnete bez obtíží, nechte si poradit od zkušeného hypotečního poradce. Ten zná všechny záludnosti bank a včas vás na ně upozorní.