Zmizí 100% hypotéky z trhu?

České národní bance se dlouhodobě nelíbí trend poskytování 100% hypoték, které považuje za velice riskantní. Proto vydala doporučení, jež mají 100% hypotéky výrazně omezit a nejlépe z nabídek všech poskytovatelů úplně vymazat. ČNB tímto krokem chce předejít nadměrnému zadlužování českých domácností.

Ještě v březnu letošního roku bylo možné o 100% hypotéku zažádat u 8 bank. Jednalo se o Českou spořitelnu, ČSOB, Hypoteční banku, Komerční banku, mBank, Raiffeisenbank, Sberbank a UniCredit bank. Hypotéku bylo možné získat s nejdelší dobou splatnosti 30 let (u mBank 40 let), přičemž minimální výše hypotéky činila 200 000 Kč až 300 000 Kč a maximální výše hypotéky se pohybovala do 20 mil. Kč. Některé banky dokonce maximální hranici neměly určenou vůbec.

Česká národní banka kritizuje snadnou dostupnost hypoték. Ve spojení s aktuálními nízkými úrokovými sazbami se pro hypotéku rozhodují i osoby, pro které splácení hypotéky bude obtížné. Ve chvíli, kdy se podmínky hypoték změní, se mohou dostat do problémů se splácením, což jim může značně znepříjemnit život. A během 30 let, na které se hypotéka obvykle uzavírá, zcela určitě dojde ke změnám úrokových sazeb. Česká národní banka chce omezením 100% hypoték zamezit zadlužování a následným exekucím.

ČNB zpřísňuje podmínky

100% hypotéky byly a stále jsou trnem v oku České národní bance, která je považuje za vysoce riskantní. Proč? Mnoho lidí si hypotéku nemůže jednoduše dovolit, protože nemá žádné vlastní úspory, aby do hypotéky vložilo alespoň 5 až 10 % z ceny nemovitosti. To však neplatí v případě 100% hypotéky, díky které si na nemovitost půjčí celou potřebnou částku. Hypotéka je tedy dostupná širšímu okruhu lidí. A to je podle České národní banky zásadní problém. U osob, kteří nemají dostatek vlastních úspor, lze očekávat, že jim splácení hypotéky v budoucnu přinese nemalé finanční problémy.

Česká národní banka se proto rozhodla pro přísnější opatření a bankám od letošního října doporučila poskytování 100% hypoték zrušit a v současné chvíli by nemělo být možné si ji sjednat. Na kolik však banky přijmou doporučení České národní banky, není ještě vůbec jisté.

Alespoň 5 % vlastních úspor, od příštího roku už 10 %

Základní podmínkou by tedy měly být vlastní úspory a to nejméně ve výši 5 % z celkové hodnoty kupované nemovitosti. Může se jednat o našetřené prostředky i peníze ze stavebního spoření či jiného podobného produktu. Podle České národní banky by hypotéky ve výši 85 až 95 % LTV neměly přesahovat 10 % z celkového objemu poskytnutých hypoték.

Další zpřísnění se plánují již na další rok. Ideálně od dubna 2016 by minimální úspory měly činit 10 % a limit poskytovaných hypotéky by se měla snížit na 90 %. Hypotéky ve výši 80 až 90 % by měly činit nejvýše 15 % z celkového objemu hypoték.

Pro názornější představu by to znamenalo následující. V případě zájmu o hypotéku ve výši 2 mil. Kč by musel zájemce o hypotéku ze svého uhradit 5 %, což by v tomto případě činilo 100 000 Kč. Od dubna by šlo o 10 %, což by byl dvojnásobek, tedy 200 000 Kč.

Budou se banky řídit doporučeními ČNB?

Česká národní banka samozřejmě nemůže vydat zákaz poskytování 100% hypoték. Může pouze vydat příslušná doporučení, o nichž se domnívá, že budou přínosem. Banky, které podléhají kontrole České národní banky, nemusí její doporučení vůbec přijmout. Předpokládá se však, že většina bank doporučení vezme v potaz a minimálně poskytování 100% hypoték omezí nebo dokonce zruší.

Ani to však neznamená, že nebude možné financovat vlastní bydlení bez nulových úspor. Banky mají řešení již připravené v záloze. Jedná se o kombinaci úvěrů. Zákazník si nejprve sjedná nezajištěný úvěr v minimální požadované výši, což je oněch 5 % (od dubna 10 %) hodnoty nemovitosti, a poté si zažádá o hypotéku ve výši 95 % (90 %) hodnoty nemovitosti.

Toto řešení se samo nabízí a banky i hypoteční poradci je svým klientům leckdy doporučí. Toto řešení není nezákonné, ale je třeba brát v úvahu všechna možná rizika. Vlastní bydlení je krásná věc, splácení hypotéky už tolik ne. Před takto závažným rozhodnutím je třeba vše důkladně promyslet a propočítat, obzvláště máte-li hlouběji do kapsy.

Chyba při vykreslování komponenty 'Form':Component with name "Form" is not registered. (Parameter 'componentName')
Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2016, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2016, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku