Získat hypotéku je od dubna těžší

Uplynulé měsíce přály lidem, kteří se rozhodli pro pořízení vlastní bydlení. Úrokové sazby byly nízké, podmínky příznivé. Dobrým časům však odzvonilo a nespokojení lidé ukazují na Českou národní banku jako na viníka. Od dubna totiž platí přísnější podmínky a získat hypotéku je pro střední třídu stále obtížnější.

Česká národní banka se rozhodla zasáhnout do hypotečního trhu na podzim loňského roku doporučením bankám neposkytovat hypotéky nad 95 % LTV. Nelíbilo se jí totiž, že si hypotéku pořizuje téměř každý jako mávnutím kouzelného proutku. Zdálo by se, že Česká národní banka nepřeje obyčejnému člověku ani vlastní byt. Označovat ji za viníka je však poněkud povrchní. Česká národní banka má bohužel v mnohém pravdu.

Hypotéku si začali brát i lidé, jejichž příjmy lze jen s nadsázkou označit za dostatečné. Mají sice vlastní byt, ale splácení hypotéky je pro něj velkou zátěží. Pokud by jim v budoucnu banka zvýšila úrokovou sazbu a oni by nesehnali stejné nebo lepší podmínky u konkurenční banky, dostali by se do problému se splácením s náhle vyššími splátkami. Takových lidí je bohužel velké množství. Pokud by všichni přestali splácet hypotéky, hrozil by skutečný kolaps domácí ekonomiky.

Konec výhodným hypotékám

V dubnu došlo k dalšímu zpřísnění. Hned první dubnový den vešlo v platnost nové doporučení ČNB zakazující poskytování hypoték nad 90 % LTV. To znamená, že 10 % by měli zájemci o hypotéku dodat z vlastních zdrojů. To však není celá částka. Na kupujícího byla převedena povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 %. Celkem by tedy kupující měl mít 14 % vlastních úspor.

Tuto povinnost lze zatím částečně obejít tím, že si na zbývající částku vezmou další půjčku. „Takové řešení v konečném důsledku vyjde klienty dráž, než kdyby celou částku financovali hypotékami, které dnes mají výhodné úrokové sazby. Je proto pravděpodobné, že se zpomalí současný realitní boom. Stejně tak je možné, že se alespoň na přechodnou dobu ceny nemovitostí propadnou,“ uvedl Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.

 

Shrnutí změn platných od 1. dubna 2017:

 

Regulace bude mít dopad nejen na klienty, ale také na banky. Až 45 % zájemců o hypotéky si totiž bere hypotéky právě v inkriminovaném rozmezí 80 % až 90 % LTV. Je tedy více než logické, že velká část lidí, která by hypotéku před rokem dostala bez problémů, na ni od letošního dubna nedosáhne.

Bude hůř?

Hypoteční specialisté odhadují, že v letošním roce dojde až ke 20% snížení objemu poskytnutých hypoték. Důvodem jsou nejen opatření ČNB, ale také růst cen nemovitostí a zvyšování úrokových sazeb v posledních měsících. Svůj podíl má také převedení daně z nabytí nemovitosti na kupujícího a nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vešel v platnost v prosinci loňského roku.

ČNB přitom “vesele” plánuje přitvrdit. Horší časy zájemce o hypotéky čekají, vejde-li 1. července v platnost novela zákona o ČNB. „Podle ní bude ČNB natvrdo stanovovat parametry DSTI. To znamená, že banka bude muset zjistit, kde všude klient úvěry má. Když to překročí nějakou procentuální hodnotu, například 40 procent příjmu žadatele, banka takovému klientovi už nebude smět poskytnout úvěr,“ varuje Libor Ostatek, ředitel ve společnosti Golem Finance.

Chyba při vykreslování komponenty 'Form':Component with name "Form" is not registered. (Parameter 'componentName')
Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2016, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2016, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku