Vyplatí se počkat na nižší ceny nemovitostí?

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla naše životy, ale také řadu odvětví. Výjimkou není ani trh s realitami. Jak koronavirus ovlivňuje hodnotu nemovitostí? Je teď ideální čas na nákup domu či bytu, nebo se vyplatí počkat na nižší ceny nemovitostí?

Nejistota panuje i na realitním trhu 

Předpovídat něco v době, kdy není jasné, jak dlouho budou ještě trvat protikoronavirová opatření, je tak trochu věštění z křišťálové koule. Každý den lockdownu zhoršuje ekonomickou situaci země a mnoha jejích občanů. Tyto faktory se samozřejmě promítají do poptávky po nemovitostech a celkově do jejich ceny. 

Závěr, že v současnosti nelze predikovat téměř nic, je sice do značné míry pravdivý, ale poměrně neuspokojivý. Pro účely tohoto článku tedy vycházejme z předpokladu, že aplikované vakcíny skutečně splní svoji roli a my se v létě, nejpozději na podzim, vrátíme k normálnímu životu. 

Propad cen jako po roce 2008? Zdaleka ne

Pokud čekáte na moment, kdy reality začnou zlevňovat podobně jako v důsledku ekonomické krize v roce 2008, nemusí to být ta správná strategie. Během minulé hospodářské recese padaly ceny nemovitostí až o třetinu. Tento scénář se ani po roce s pandemií koronaviru nekoná a nic nenasvědčuje tomu, že by se blížil. 

Koronavirová krize ale přinesla některé specifické trendy, které se promítají do poptávky po nemovitostech. Před vypuknutím pandemie mluvili prodejci o návratu lidí do měst a větším zájmu o bydlení v jejich centrech. Nyní je tendence spíše opačná. Města ztrácí na atraktivitě a lidé se shánějí po bytech s předzahrádkou, rodinných domech a pozemcích. Mezi časté požadavky patří přítomnost lesů či parků v blízkosti nemovitostí. Na druhou stranu zájem nijak zásadně neklesá ani o nejžádanější lokality velkých měst. 

Poptávka stoupla také po chatách a chalupách. „Pozorujeme vyšší poptávku oproti loňskému roku zhruba o 30 procent. Klienti si v době karanténních opatření už loni uvědomili, že potřebují mít svůj soukromý prostor, kde se mohou volně procházet,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Bidli reality Ondřej Mašín pro server E15.cz

Některé nemovitosti dokonce zdražují

Ceny zmiňovaných nemovitostí tak vzhledem ke zvýšené poptávce nijak neklesají, naopak rostou. U těchto nejžádanějších realit čekání na nižší ceny příliš doporučit nelze. Situaci by mohla změnit snad jen hluboká ekonomická krize, která by výrazně snížila kupní sílu občanů, a tím pádem i poptávku. Neutuchající zájem lidí o nemovitosti podporují nízké úrokové sazby, zrušení daně z nabytí nemovitosti a v Česku dlouhodobě zakořeněná touha po bydlení „ve svém“. 

Nezanedbatelnou roli hraje stálý nedostatek bytů. Počty nabídek na realitních serverech v posledních letech pravidelně klesaly. Převaha poptávky nad nabídkou poklesu cen jednoduše nenahrává. 

V problémech jsou nejpostiženější oblasti 

Najdete však segmenty realit, které byly pandemií poškozeny mnohem více než jiné. Jedná se především o nemovitosti, které slouží k restauračním a ubytovacím účelům. Pokud plánujete koupit penzion nebo hotel, máte aktuálně možnost pořídit jej levněji než před koronavirovou krizí. 

S jistou dávkou cynismu se dá říct, že s každým dalším dnem, kdy majitelé těchto objektů nemohou vydělávat, roste šance na levnější nákup podobných nemovitostí. Čekání na ještě levnější ceny zde může dávat smysl – zejména jestli věříte, že pandemie bude sektor služeb trápit dále. 

Existuje samozřejmě vysoké riziko prováhání správného okamžiku. Poptávka po dovolených a návštěvách restaurací bude po uvolnění restrikcí nejspíš velmi vysoká a dotyční majitelé už nebudou nuceni objekty prodávat. Ani u tohoto typu nemovitostí ale nenastalo žádné plošné snížení cen. Do značné míry je totiž rozhodující, jakými úsporami disponuje konkrétní majitel.

U jakých dalších nemovitostí by se mohlo čekání vyplatit?

Případný cenový pokles očekávají odborníci například v sociálně slabších regionech nebo u starších panelových bytů. Obecně vzato – za nižší cenu by mohly být reality, které byly před vypuknutím pandemie výrazně předražené. S poklesem se dá kalkulovat i u nemovitostí, které dlouhodobě leží mimo zájem kupujících.

Dopady na trh s realitami jsou menší, než se očekávalo

Více než rok trvající pandemie trh s nemovitostmi určitě změnila, nicméně minimálně z pohledu cen jsou dopady na trh zatím mnohem menší, než se čekalo. Rozhodně se nedá hovořit o nějakém plošném zlevňování, jehož svědky jsme byli v důsledku poslední hospodářské krize. 

Naopak u nejžádanějších realit ceny dále rostou. U těchto nemovitostí se čekání na nižší ceny nemusí vyplatit. Chcete-li si vzít hypotéku na nezrekonstruovaný panelový byt, pak vám vyčkávání nějakou úsporu přinést může. Totéž platí o nemovitostech napojených na ubytovací nebo restaurační služby.

Veškeré aktuální predikce mohou bohužel velmi rychle vzít za své. Žijeme v době, kdy nevíme, jaká opatření budou v následujících týdnech a měsících omezovat naše životy. Čím déle bude pandemie a její následky zasahovat do ekonomických aktivit občanů, tím větší zlevnění nemovitostí může v dlouhodobém horizontu nastat. Dokud bude poptávka na podobné úrovni jako nyní, nelze ale plošný pokles cen nemovitostí očekávat.

Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2020, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2020, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku