Tři způsoby, jak se vypořádat s hypotékou po rozvodu

Je smutnou pravdou, že splácení hypotéky obvykle trvá déle než většina manželství. Lidé se zamilují, vezmou se a na společnou hypotéku si pořídí byt. Po pár letech je vzájemná náklonnost přejde a rozvedou se. Hypotéka však zůstává jejich společným dluhem a rozvedený pár by jej měl vyřešit nejlépe k oboustranné spokojenosti. Na výběr mají ze 3 možností.

Pokud je to jenom trochu možné, rozvádějící pár by měl zapomenout na neshody a pobavit se o způsobu řešení společné hypotéky ještě před samotným rozvodem a rozdělením majetku. Přestat splácet hypotéku rozhodně není vhodným řešením, byť dočasným.

„Ideální je, aby ještě před sepsáním dohody o vypořádání společného jmění manželů měli klienti s bankou zkonzultované možnosti s ohledem na možnosti konkrétní hypotéky. Nejpozději poté, co rozsudek o rozvodu nabude právní moci, by klienti měli kontaktovat banku a informovat o rozvodu a o dohodě o vypořádání majetku a požádat o vybraný způsob řešení,” uvedla Lucie Policarová z Moneta Money Bank.

Převzetí hypotéky jedním z partnerů

Pokud se exmanželé rozhodnou pro tento způsob, banka po rozvodu provede změnu smluvních podmínek a celou hypotéku přepíše na jednoho z partnerů. Partner, který se rozhodne hypotéku převzít, by si měl být dobře vědom, zda má nejen na vyplacení, ale i na splácení celé hypotéky v jedné osobě. Možností je do hypotéky přizvat nového spoludlužníka - nového partnera, rodiče apod. Některé banky si navíc za provedení změn účtují poplatky.

„Ten, který hypotéku přebírá, musí mít dostatečnou bonitu na to, aby mohl hypotéku splácet sám. A samozřejmě musí mít peníze na vyplacení toho druhého. Bude-li chtít si tuto sumu půjčit, lze to, musel by však v případě druhé hypotéky mít dostatečnou zástavu - buď tedy hodně uplaceno u stávající hypotéky, nebo dát do zástavy jinou nemovitost,” upozornil Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank.

Prodej nemovitosti s hypotékou

Podmínkou je sehnat zájemce, který má zájem nejen o prodávanou nemovitost, ale i o hypotéku za podmínek, za kterých ji manželé uzavřeli. Kupující totiž hypotéku převezme za stávajících podmínek a banka s ním neuzavírá novou smlouvu, ale pouze dodatek o úpravě smluvních podmínek.

„Na základě podané žádosti o převzetí dluhu se nejprve posuzuje schopnost přejímajícího klienta hradit závazky vůči bance. Pokud je jeho bonita dostatečná, dojde ke změně osoby dlužníka na základě smlouvy o převzetí dluhu,” řekl Pavel Zúbek z Komerční banky.

Prodej nemovitosti za hotové

Další možností je prodat nemovitost, uhradit hypotéku a zbylé peníze, pokud je nemovitost prodána se ziskem, si mezi sebou rozdělí. Tato možnost je nejjednodušší a pro obě strany i nejvýhodnější. V případě výhodného prodeje mohou získat peníze navíc. Prodej nemovitosti vyžaduje souhlas obou exmanželů. S prodejem jim může pomoci i banka, u níž mají hypotéku uzavřenou.

„Klienti mohou v součinnosti s bankou nemovitost prodat a ze získané prodejní ceny doplatit stávající hypoteční úvěr. Rozdíl mezi jistinou a prodejní cenou si pak rozvádějící se manželé vyrovnají mezi sebou podle vzájemné domluvy nebo rozhodnutí soudu,” uvedl Petr Plocek z UniCredit Bank.

 
Chyba při vykreslování komponenty 'Form':Component with name "Form" is not registered. (Parameter 'componentName')
Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2016, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2016, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku