Prodáváme nemovitost: Jak zajistit správný odhad ceny?

Prvním krokem k úspěšnému prodeji či výhodné koupi nemovitosti je odhad reálné ceny odborníkem. Odborný odhad ceny nemovitostí je potřeba hned několikrát. Kromě toho, že slouží ke kontrole požadované částky a její skutečné hodnoty, je jedním z požadovaných dokladů při žádosti o hypotéku a také slouží k výpočtu daně z nabytí nemovité věci.

Odborný odhad nemusí být stejný jako kupní cena

Odhad ceny nemovitosti může být odlišný od ceny, kterou prodejce za svou nemovitost požaduje. Je to tím, že odborný posudek vychází z jiných informací, než které používá prodejce při stanovení kupní ceny. To znamená, že jedna nemovitost může mít více různých cen. Rozhodující je účel, za kterým je cena zjišťována.

„Odborníka na určení ceny vyhledávejte dle potřebného zaměření odhadního dokumentu. Tržní ocenění či Stanovisko k tržní hodnotě mohou zpracovat i odhadci-živnostníci. Jejich živnost je vázána na vzdělání, ale mohou disponovat i patřičnými akreditovanými certifikáty. Působí nezávisle nebo přímo v realitních kancelářích,“ doporučuje Lubomír Milek ze spilečnosti Century 21.

Odborný odhad neboli znalecký posudek může zpracovat pouze soudní znalec, který se specializuje na ceny a odhady nemovitostí. Soudní znalci jsou jmenovaní na základě zákona č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících. Aktualizovaný seznam soudních znalců najdete na stránkách Ministerstva spravedlnosti. Jejich služby jsou profesionální a nejdražší, počítejte s tím.

Prodejní cenu si však vlastník nemovitosti určuje sám. Většinou se orientuje podle aktuálních cen za podobné nemovitosti. „Při prodeji je zajímavá především kupní cena, za kterou lze nemovitost reálně prodat. Její výše závisí pouze na dohodě prodejce s kupujícím. Ukazatelem standardní ceny je cena obvyklá neboli tržní. Její výše odpovídá částce, kterou lze žádat za podobnou nemovitost v daný okamžik v téže lokalitě,“ vysvětluje Lubomír Milek.

K určení ceny lze využít také tzv. cenový předpis. Tento způsob se využívá zpravidla při vypořádání společného jmění manželů, zjišťování ceny při darování, restituci, dělení spoluvlastnictví nebo při výpočtu daně z nabytí nemovitosti. V tomto případě budete potřebovat další dokumenty jako výpis z katastru nemovitostí, nabývací tituly, snímek katastrální mapy, projektovou dokumentaci a další.

Co znamená zadlužitelná hodnota

S tímto termínem se pravděpodobně setkáte při jednání s bankovními úředníky o hypotéce. V minulosti se používal termín "cena v tísni". Jakkoliv tento název tajuplně, ve skutečnosti se jedná o cenu obvyklou (tržní) sníženou o tzv. bezpečnostní koeficient, který činí 10 až 20 %. Banky foto snížení odůvodňují hned dvěma důvody - možný pokles ceny nemovitosti a problematický prodej zástav nesplacených úvěrů.

 
Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2020, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2020, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku