Předčasné splacení hypotéky v roce 2017. Jak na to?

Bývaly doby, kdy se lidé předčasnému splacení hypotéky vyhýbali jako čert kříži. Za svou dobrou vůli obdrželi akorát dopis s nařízením zaplatit nehorázně vysoké sankce.To už naštěstí neplatí. Pravidla předčasného splacení hypoték změnil nový zákon o spotřebitelském úvěru. Díky němu Češi za předčasné splacení nemusí zaplatit ani korunu.

Sankce za předčasné splacení hypotéky nejsou ničím neobvyklým. Banky si tímto způsobem dlouhá léta vynahrazovaly ztrátu zisku na úrocích, která jim předčasným ukončením půjčky vznikla. Lidé, kteří byli schopni půjčku uhradit nejen v řádném termínu, ale dokonce dříve, byli za svou snahu spíše potrestání než motivováni. Tento přístup naštěstí změnil zákon o spotřebitelském úvěru, který vešel v platnost 1. prosince 2016. S sebou přinesl nová pravidla, která se bankám pranic nelíbí.

Nová doba, nový zákon, nová pravidla

Do konce listopadu 2016 se zákon o spotřebitelském úvěru hypoték nijak zvlášť nedotýkal. Veškeré sankce vycházely ze smluvních ujednání mezi zákazníkem a jeho bankou. Dnes už je to déle než půl roku, co si banky výši sankcí diktovat nemohou a musí se řídit zákonem.

Problematice předčasného splacení hypotéky a s ním souvisejících sankcí se věnuje § 117, zákona o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb.", v němž se píše: “Spotřebitel je oprávněn spotřebitelský úvěr zcela nebo zčásti splatit kdykoliv po dobu trvání spotřebitelského úvěru. V takovém případě má spotřebitel právo na snížení celkových nákladů spotřebitelského úvěru o výši úroku a dalších nákladů, které by byl spotřebitel povinen platit v případě, kdy by nedošlo k předčasnému splacení spotřebitelského úvěru. Pro případ předčasného splacení spotřebitelského úvěru má věřitel právo na náhradu účelně vynaložených nákladů, které mu vzniknou v souvislosti s předčasným splacením.”

Úhradu účelně vynaložených nákladů však banka po zákazníkovi nemůže požadovat, pokud k předčasnému splacení hypotéky došlo:

Vláda se rozhodla omezit maximální možnou výši náhrady

Vláda se dále rozhodla omezit maximální výši účelně vynaložených nákladů souvisejících s předčasným splacením půjčky, aby si banka nezačala účtovat nesmyslné částky. V případě dlouhodobých spotřebitelských úvěru (nad 24 měsíců) a hypoték nesmí výše náhrady přesáhnout 1 % z předčasně splacené výše hypotéky, nejvýše však 50 000 Kč.

Zákon dále píše: “Výše náhrady nákladů nesmí dále přesáhnout částku úroku, kterou by spotřebitel zaplatil za dobu od předčasného splacení do skončení spotřebitelského úvěru, a v případě spotřebitelského úvěru na bydlení za dobu od předčasného splacení do konce období, pro které je stanovena pevná zápůjční úroková sazba”.

Jakmile zákazník svému poskytovateli oznámí rozhodnutí předčasně zaplatit celou hypotéku nebo její část, je poskytovatel povinen poskytnout následující informace, a to co nejdříve:

Chyba při vykreslování komponenty 'Form':Component with name "Form" is not registered. (Parameter 'componentName')
Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2016, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2016, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku