Odpočty úroků z hypoték zůstávají, rozhodla Poslanecká sněmovna

Zájemci o hypotéky by díky novému zákonu mohli ušetřit hned dvakrát – nebudou muset platit daň z nabytí nemovitosti, ale zároveň jim zůstane možnost odečíst si úroky z hypotéky z daní. Zákon schválila v této podobě 8. 7. 2020 sněmovna, a odstranila tak kontroverzní část o zrušení odpočtů hypoték, kterou navrhovala ministryně financí Alena Schillerová. Pokud zákon schválí Senát a podepíše prezident, budou od daně osvobozeni noví majitelé nemovitostí zpětně od 1. prosince 2019.

Poslanci došli ke kompromisu

Původní návrh zákona z pera ministryně financí Aleny Schillerová počítal s tím, že se zruší čtyřprocentní daň z nabytí nemovitostí, ale výpadek bude kompenzován zrušením možnosti odpočtu zaplacených úroků z hypotéky od základu daně z příjmu. V této podobě měl nový zákon celou řadu kritiků, a tak nakonec prošel návrh Vojtěcha Munzara z ODS. Ten obsahuje nikoliv zrušení možnosti odpočtu úroků z hypoték z daní, ale jejich snížení.

Ve středu tak Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona, ve kterém se celková částka úroků, o které si lze snížit základ daně, sníží ze současných 300 tisíc na 150 tisíc. Do tohoto limitu by se měly vejít všechny hypotéky do výše asi 4–5 milionů korun, záleží ještě na výši spoluúčasti a délce splácení.

Schválení návrhu zákona se neobešlo bez emocí

Nový návrh zákona se zachováním možnosti odpočtu úroků se podařilo prosadit i díky hlasování dvou poslanců ČSSD. Nicméně již během projednávání nového zákona se pro zachování odpočtů vyjádřila nejen opozice, ale rovněž poslanec vládní ČSSD a bývalý předseda rozpočtového výboru Václav Votava.

Odpůrci na původním návrhu kritizovali mimo jiné to, že s odpočty úroků z hypotečních úvěrů již lidé počítají. Při posuzování, zda se k hypotéce zavážou, může snížení daní představovat podstatný argument. Navíc zrušení této možnosti by postihlo především skupiny obyvatel s nižšími příjmy, protože právě ty si musí na nové bydlení půjčovat peníze.

Kupující nemovitosti ušetří 4 % na dani

Součást zákona o zrušení daně z nabytí nemovitosti byla schválena v nezměněné podobě. Od daně budou osvobozeni lidé, kteří si nemovitost koupili po 1. prosinci 2019. Daň z nabytí nemovitosti činí 4 % a platí ji kupující – nahradila dříve užívanou daň z převodu. Ministryně financí hodnotí daň z nabytí nemovitosti jako nespravedlivou, ale dřívější pokusy ji zrušit zatím ztroskotaly. Naposledy navrhl její zrušení v loňském roce Senát, ale ani tehdy to neprošlo.

Součástí schváleného návrhu zákona je rovněž prodloužení tzv. časového testu pro příjmy z prodeje nemovitých věcí, které nejsou určeny k vlastnímu bydlení. Lhůta se prodlužuje z pěti na deset let. To znamená, že podmínky pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti se ještě zpřísnily. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2020, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2020, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku