Odklad splátek hypotéky – jaké jsou výhody a rizika?

Odklad splátek vás může zachránit, když se dostanete do finanční tísně a opravdu nemáte z čeho hypotéku platit. Na druhou stranu s sebou nese i nevýhody, které je dobré brát v potaz. Podívejte se, kdy vám odklad splátek pomůže a kdy pro vás nebude tou nejlepší volbou.

Neschopnost splácet řešte včas

Splátky hypotéky byste měli mít nastavené tak, abyste je byli schopni splácet po desítky let. Zároveň se předpokládá, že každá domácnost s hypotékou má vytvořenou finanční rezervu nebo alespoň sjednané pojištění neschopnosti splácet. Přesto se může stát, že nastane neočekávaná situace, která vás dostane do finanční tíže.

V tom případě by vaše první kroky měly vést do banky, kde máte hypotéku sjednanou. Nečekejte na okamžik, až nebudete mít z čeho splátku uhradit, ale kontaktujte banku předem s tím, že tato situace v následujícím měsíci hrozí.

Většina bank vám vyjde vstříc

Pokud se na bankovní instituci obrátíte včas, většinou vám vyjde vstříc. Je totiž i v zájmu banky, abyste se nedostali do ještě větších lapálií a hypotéku v budoucnu řádně doplatili. Jednou z možných řešení je právě odklad splátek o několik měsíců, případně úprava splátkového kalendáře a snížení výše splátky.

Odklad splátek se obvykle pojí s poplatkem. Ten je však výrazně nižší, než by byly sankce za nesplácení úvěru. V každém případě počítejte s tím, že banka bude chtít znát důvod, proč nejste schopni hypotéku splácet. Výjimečně bude požadovat také důkaz o vaší finanční tísni.

Odklad splátek má své výhody

Hlavní výhodou odkladu splátek je stabilizace vaší finanční situace. Snaha uhradit splátku hypotéky za každou cenu vžene řadu lidí do náruče poskytovatelů nevýhodných půjček nebo dokonce lichvářů.

Díky odkladu splátek nebudete muset hledat jiné způsoby, jak peníze na umoření dluhu sehnat. Krátkodobá půjčka s vysokými úroky by vás pravděpodobně dostala do ještě větších potíží. Pokud opravdu nemáte žádné rezervy, kam pro peníze sáhnout, je pro vás odklad splátek správnou volbou.

Dejte si pozor na rizika odkladu splátek

To však neplatí pro situace, kdy se rozhodnete pro odklad splátek hypotéky spíše preventivně. Máte-li ještě kde brát, odklad splátek pečlivě zvažte. Nese s sebou totiž nevýhodu v podobě prodloužení doby splácení – a to nejen o dobu odkladu. Dlužná částka se bude nadále úročit i během doby, kdy nebudete splácet. To znamená, že celková částka ke splacení vzroste a v závislosti na výši vašich měsíčních splátek se úměrně prodlouží doba splácení. U několikamilionové hypotéky může odklad splátek o půl roku znamenat ještě další dva měsíce splácení navíc.

Každá banka si určuje vlastní pravidla, proto si zjistěte podmínky u té své. Stejně tak se informujte o výši poplatku za odklad splátek.

Další nevýhodou je, že se vám úprava splátkového kalendáře zaznamená do bankovního registru. Když si budete žádat o úvěr v budoucnu, každá banka již uvidí, že jste si museli požádat o odklad splátek.

Jaká bude vaše finanční situace v budoucnu?

To je otázka, nad kterou byste se měli zamyslet ještě předtím, než si o odklad splátek zažádáte. Pokud hypotéku zvládáte hradit z rezerv, je to obvykle lepší varianta, než žádat o odklad. Riziko představuje nejistota, jak na tom budete finančně v budoucnu. Co když si teď vyčerpáte možnost odkladu a za několik měsíců bude vaše situace ještě horší?

Nejste-li si odkladem splátek jistí, měli byste svoji situace konzultovat s nezávislým finančním poradcem. V konečném výsledku vám ale odklad splátek hypotéky musí schválit banka. Jednejte s ní fér a poskytněte jí požadované informace a dokumenty pro posouzení vaší situace.

Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2020, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2020, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku