Květen 2020 byl v poskytování hypoték nejslabší za posledních 10 let

Koronavirová krize dolehla i na hypoteční trh. Zatímco ještě v dubnu to vypadalo, že pandemie koronaviru nebude mít na žádosti o nové hypotéky žádný vliv a jejich počet i objem meziročně výrazně vzrostl, v květnu byla situace již docela jiná. Květen 2020 se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex stal nejslabším měsícem za posledních 10 let, pokud vezmeme v úvahu počet sjednaných hypoték. V celkovém objemu půjčených peněz k takovému propadu nedošlo díky rostoucí průměrné výši hypotéky.

Začátek roku znamenal rekordy v objemu sjednaných hypoték

Přestože první čtvrtletí letošního roku zasáhla koronavirová krize, zpočátku se zdálo, že na hypoteční trh to nebude mít žádný vliv. Ještě v dubnu vzrostly objemy oproti předchozímu roku o 3,2 miliardy korun a nárůst zaznamenal i počet sjednaných hypoték – oproti dubnu 2019 si jich klienti sjednali o 349 více. Celkem banky v dubnu 2020 poskytly 6744 hypoték.

V dubnu sice došlo v počtu sjednaných hypoték k poklesu oproti březnu a velmi silným měsícům na začátku roku, ale z hlediska historického vývoje se jednalo o vůbec nejsilnější duben z pohledu objemu poskytnutých hypoték.

Snížila se průměrná úroková sazba

Během dubna došlo po dlouhé době také ke snížení průměrné úrokové sazby hypoték a to na 2,39 procenta. Ačkoliv Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu již dvakrát během března, banky poskytující hypotéky se snižováním sazeb vyčkávaly. Musely se totiž vypořádávat s vyšším rizikem, a tak ke zlevnění hypoték hned nepřistoupily. Jako první se ke snížení úrokových sazeb odhodlaly menší hypoteční banky.

Květen nejslabší za posledních 10 let

V květnu se ale na hypotečním trhu důsledky pandemie koronaviru projevily naplno. Ve srovnání se stejným měsícem roku 2019 bylo poskytnuto o 774 hypoték méně, oproti minulému měsíci pak o 541 méně. V počtu uzavřených hypoték se jedná o nejslabší květen za posledních 10 let. Díky rostoucí průměrné výši hypotéky se pokles neprojevil tak drasticky na objemu hypoték, přesto patřil letošní květen k nejslabším měsícům za posledních 5 let. Celkem byly sjednány hypotéky za 16,5 miliardy korun.

Pokračoval také pokles úrokových sazeb – v květnu dosáhla průměrná úroková sazba hypoték 2,3 %. Ke zlevnění se přiklonili i větší hráči, například ČSOB, Česká spořitelna nebo Komerční banka. K pozitivnímu vývoji přispěl konkurenční boj mezi velkými bankami a menšími poskytovateli hypoték. Navíc se zdá, že snižování bude pokračovat i v dalších měsících. V květnu totiž ČNB snížila základní úrokovou sazbu jen na 0,25 %.

Banky zájemce o hypotéku odmítají

Propad v počtu sjednaných hypoték se v příštích měsících nejspíše stane trendem. Na vině je nejen klesající zájem o hypotéky ze strany klientů, ale některé banky úvěr na koupi nemovitosti dokonce zcela vyřadily ze své nabídky.

Zájemci o hypotéku musí počítat rovněž s přísnějším zkoumáním bonity. Banky z obavy před nesplácením zavádí nové systémy hodnocení klientů, podmínky pro uznání příjmu jsou mnohem přísnější než před vypuknutím koronavirové krize. Problémy se schválením hypotéky mohou mít například pracovníci v pohostinství nebo v cestovních ruchu.

Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2020, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2020, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku