Květen 2020 byl v poskytování hypoték nejslabší za posledních 10 let

Koronavirová krize dolehla i na hypoteční trh. Zatímco ještě v dubnu to vypadalo, že pandemie koronaviru nebude mít na žádosti o nové hypotéky žádný vliv a jejich počet i objem meziročně výrazně vzrostl, v květnu byla situace již docela jiná. Květen 2020 se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex stal nejslabším měsícem za posledních 10 let, pokud vezmeme v úvahu počet sjednaných hypoték. V celkovém objemu půjčených peněz k takovému propadu nedošlo díky rostoucí průměrné výši hypotéky.
Začátek roku znamenal rekordy v objemu sjednaných hypoték
Přestože první čtvrtletí letošního roku zasáhla koronavirová krize, zpočátku se zdálo, že na hypoteční trh to nebude mít žádný vliv. Ještě v dubnu vzrostly objemy oproti předchozímu roku o 3,2 miliardy korun a nárůst zaznamenal i počet sjednaných hypoték – oproti dubnu 2019 si jich klienti sjednali o 349 více. Celkem banky v dubnu 2020 poskytly 6744 hypoték.
V dubnu sice došlo v počtu sjednaných hypoték k poklesu oproti březnu a velmi silným měsícům na začátku roku, ale z hlediska historického vývoje se jednalo o vůbec nejsilnější duben z pohledu objemu poskytnutých hypoték.
Snížila se průměrná úroková sazba
Během dubna došlo po dlouhé době také ke snížení průměrné úrokové sazby hypoték a to na 2,39 procenta. Ačkoliv Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu již dvakrát během března, banky poskytující hypotéky se snižováním sazeb vyčkávaly. Musely se totiž vypořádávat s vyšším rizikem, a tak ke zlevnění hypoték hned nepřistoupily. Jako první se ke snížení úrokových sazeb odhodlaly menší hypoteční banky.
Květen nejslabší za posledních 10 let
V květnu se ale na hypotečním trhu důsledky pandemie koronaviru projevily naplno. Ve srovnání se stejným měsícem roku 2019 bylo poskytnuto o 774 hypoték méně, oproti minulému měsíci pak o 541 méně. V počtu uzavřených hypoték se jedná o nejslabší květen za posledních 10 let. Díky rostoucí průměrné výši hypotéky se pokles neprojevil tak drasticky na objemu hypoték, přesto patřil letošní květen k nejslabším měsícům za posledních 5 let. Celkem byly sjednány hypotéky za 16,5 miliardy korun.
Pokračoval také pokles úrokových sazeb – v květnu dosáhla průměrná úroková sazba hypoték 2,3 %. Ke zlevnění se přiklonili i větší hráči, například ČSOB, Česká spořitelna nebo Komerční banka. K pozitivnímu vývoji přispěl konkurenční boj mezi velkými bankami a menšími poskytovateli hypoték. Navíc se zdá, že snižování bude pokračovat i v dalších měsících. V květnu totiž ČNB snížila základní úrokovou sazbu jen na 0,25 %.
Banky zájemce o hypotéku odmítají
Propad v počtu sjednaných hypoték se v příštích měsících nejspíše stane trendem. Na vině je nejen klesající zájem o hypotéky ze strany klientů, ale některé banky úvěr na koupi nemovitosti dokonce zcela vyřadily ze své nabídky.
Zájemci o hypotéku musí počítat rovněž s přísnějším zkoumáním bonity. Banky z obavy před nesplácením zavádí nové systémy hodnocení klientů, podmínky pro uznání příjmu jsou mnohem přísnější než před vypuknutím koronavirové krize. Problémy se schválením hypotéky mohou mít například pracovníci v pohostinství nebo v cestovních ruchu.