Kdy je nejlepší čas na hypotéku? Když vám ještě není 40 a máte našetřeno

Vážně uvažujete o koupi nemovitosti nebo hodláte postavit dům, který se zároveň stane vaším domovem? Pokud jste na jednu nebo druhu otázku odpověděli kladně, pak budete pravděpodobně přemýšlet, jak tenhle realitní sen financovat. Málokdo má dnes to štěstí, aby koupil nebo postavil dům za hotové, proto stále více Čechů volí financování prostřednictvím hypotečního úvěru. Kdy si vzít hypotéku, abyste byla co nejvýhodnější, a u banky jste nenarazili na zbytečné překážky? Poradíme!

O hypotéce má smysl uvažovat do 40 let

Jedním ze základních parametrů, které ovlivňují bonitu žadatele, je nepochybně jeho věk. A právě ten je pro sjednání hypotéky klíčový. U nás se často sjednávají hypotéky na dvacet let. Abyste ale na takovou hypotéku dosáhli, musíte mít nadstandardní příjem. Mnohem častější jsou případy, kdy žadatel o hypotéku splácí úvěr třicet, klidně i třicet pět let. S delší dobou se pojí také nižší měsíční splátka, což je pro řadu rodin i jednotlivců zcela zásadní parametr při výběru vhodného poskytovatele.

Aby měly banky naopak jistotu, že se jim vypůjčené prostředky vrátí, stanovují horní hranici, do níž musí být hypotéka splacená. Tou hranicí je obvykle věk okolo 75 let. Vždy samozřejmě záleží na konkrétním poskytovateli a jeho podmínkách. Někde budou vyžadovat splacení hypotéky do 70 let, jinde ji musíte splatit už v 65. Co z toho ve výsledku plyne? Především to, že abyste měli na splacení hypotéky alespoň 20 let, sjednejte si ji nejpozději do svých 45. narozenin.

Jak získat hypotéku? Musíte mít našetřeno

Kromě věku ale bude banku, která bude žádost o hypotéku posuzovat, zajímat také to, kolik finančních prostředků máte našetřeno. Na stoprocentní hypotéky totiž dnes už spoléhat nelze. Ty běžně banky ani nebankovní poskytovatelé nenabízí. Často je proto potřeba mít našetřeno 15, ideálně pak 25 nebo dokonce 35 procent z částky, kterou si plánujete půjčit. A to rozhodně není málo.

Kromě našetřené částky bude bankovního úředníka zajímat také to, jaké jsou vaše pravidelné příjmy a výdaje a závazky z dřívějška. Výhodnější pozici má samozřejmě člověk, který o hypoteční úvěr žádá společně se zaměstnaným partnerem (ideálně pak manželem). Měli byste mít také pracovní smlouvu na dobu určitou a nebýt samozřejmě ve zkušební nebo výpovědní lhůtě. O něco náročnější proces čeká na podnikatele a OSVČ. Ti musí doložit daňové přiznání potvrzené finančním úřadem za několik posledních sledovaných období.

Jak na výpočet hypotéky? Využijte praktických kalkulaček

Co banka, to jiné podmínky hypotečního úvěru. Abyste „nekupovali zajíce v pytli,“ je proto dobré mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat. To můžete učinit samozřejmě fyzicky – obíháním jednotlivých bankovních domů a zjišťováním konkrétních podmínek, nebo zvolit mnohem sofistikovanější a v zásadě taky pohodlnější cestu a využít praktické online srovnávače a kalkulačky.

Jednoduše zadáte informace o tom, kolik stojí vaše vysněná nemovitost, kolik finančních prostředků si chcete půjčit a jak dlouho je budete splácet. Na základě těchto vstupních parametrů za vás kalkulačka spočítá, jak vysoká bude měsíční splátka, a po zadání kontaktních informací se dozvíte, kde můžete sjednat hypotéku nejvýhodněji. Počítejte samozřejmě s tím, že od prvního podpisu smlouvy, po načerpání finančních prostředků uplyne několik týdnů, možná i měsíců. Proto je potřeba si na proces vyčlenit dostatek času.

Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2020, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2020, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku