Jak připravit rodinný rozpočet na hypotéku

Hypotéka. Pro mnoho mladých párů jediná šance, jak získat finance na vlastní bydlení a osamostatnit se. Jenomže hypotéka není krátkodobý úvěr, který je možné splatit za pár let. Žadatelé se musí připravit na desítky let splácení – nejčastěji 30 let – a být si vědomi, že v případě neschopnosti splácet (při ztrátě zaměstnání nebo náhlých finančních výdajích) mohou nastat zásadní komplikace ohrožující vysněnou střechu nad hlavou.

Hlavním pravidlem hypotéky je schopnost ji splácet a nesnížit si životní úroveň. Zejména mladí lidé jsou nadšeni myšlenkou na vlastní byt s tím, že "si na něj nějak vydělají. Není neobvyklé, že už po první splátce si uvědomí, že se jejich život, na který byli zvyklí, razantním způsobem změní. Hypotéka je úvěr pro zodpovědné a svědomité lidi, kteří jsou připraveni šetřit. Naše tipy vám život s hypotékou v mnohém usnadní.

Sepište si své měsíční příjmy a výdaje

Seznam měsíčních příjmů a výdajů je klíčový při splácení jakéhokoliv většího úvěru a v případě hypotéky je naprosto esenciální. Sečtěte svůj měsíční plat a jakýkoliv další příjem, kterým měsíčně disponujete (například přivýdělky, brigády, drobný prodej).

Stanovte si rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet je částka, kterou měsíčně vynaložíte na pokrytí potřeb – výdaje na bydlení, energie, potraviny, doprava a další. Nezapomeňte na výdaje na zábavu - jako lístky do kina, dovolenou nebo návštěvu restaurací.

K rodinnému rozpočtu přičtěte výši měsíční splátky hypotéky

Po přičtení výše splátky k rodinnému rozpočtu porovnejte výsledné číslo s výší svých příjmů. Pokud je menší, pravděpodobně budete na splácení hypotéky stačit. Pokud je vyšší, jste přes rozpočet a budete zřejmě muset omezit některé výdaje (počínaje zábavou). Pokud je rozdíl vysoký, rozhodně se do hypotéky nepouštějte.

Nezapomeňte na rezervu

Po zhodnocené svých příjmů a výdajů je vhodné popřemýšlet o budoucnosti a vypracovat si předběžný budoucí plán. Co až půjdou děti do školy? Budete na to stačit? Rovněž se pokuste vytvořit si nějaké úspory „na horší časy“. Každý úraz či nemoc ohrozí vaši schopnost splácet.

Raději se pojistěte

Člověk těžko může odhadnout, co se stane zítra, a co teprve za 20 nebo 30 let. Rozhodně se vyplatí připojistit se na schopnost hypotéku splácet. Budete tak mít alespoň nějakou jistotu, že v případě dlouhodobé neschopnosti splácet nepřijdete o dům nebo byt.

Chyba při vykreslování komponenty 'Form':Component with name "Form" is not registered. (Parameter 'componentName')
Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2016, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2016, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku