Hypotéka a výstavba domu svépomocí - jaká jsou její specifika?

Financování koupě domu či bytu pomocí hypotéky je poměrně jasné. Vyhlédnutá nemovitost má svoji cenu, se kterou se při žádosti o úvěr počítá. Pokud ale chcete hypotéčním úvěrem financovat stavbu domu, je vše trochu složitější.

Financování výstavby domu hypotéčním úvěrem je sice trochu specifické ale úplně běžné. Zatímco dům či byt, který si kupujte již stojí a má svoji cenu, stavba je zatím záležitost budoucnosti - banka vám tedy půjčuje peníze na něco, co zatím neexistuje. Velkou roli proto hraje projektová dokumentace a a případně i smlouva se stavební firmou. Mnoho malých staveb ale vzniká bez generálního dodavatele úplnou nebo částečnou svépomocí. I tomu banky vychází vstříc.

Co se týká dokumentů v procesu žádosti, vše je podobné, jako o běžné hypotéky na byt či dům. Banku budou zajímat hlavně příjmy a výdaje vaší domácnosti. Připravte si také projektovou dokumentaci, na jejímž základě si banka nechá vyhotovit odhad budoucí ceny vašeho domu. Připravte si také výpis z katastru nemovitostí, který doloží, že jste vlastníkem stavebního pozemku. Co všechno bude potřebovat za dokumenty záleží na bance, některé banky si výpis z katastru i doklad budoucí ceny domu vyhotoví samy, v jiných případech musíte vše opatřit vy.

Peníze většinou nedostanete najednou

Jakmile vám banka hypotéční úvěr schválí, máte vyhráno a můžete začít stavět. Na rozdíl od hypotéky na byt či hotový dům ale peníze nedostanete najednou. Banka vám bude finance posílat po částech na základě postupu stavby. Po prostavění části úvěru si banka většinou vypracuje rámcový odhad "prostavěnosti" a poté vám uvolní další část peněz.

Dobrá zpráva pro svépomocné stavebníky - faktury nejsou potřeba

Pokud využijete stavební firmu, kterou vám banka schválí, může posílat finance oproti fakturám přímo jí. Není to ale nutné. Mnoho lidí ale rodinné domy staví svépomocí s využitím drobných řemeslníků. Pro tento případ je dobré vědět, že banky již při čerpání úvěru nevyžadují dokladovat použití těchto peněz fakturami. Nemusíte si proto schovávat každou fakturu od drobných řemeslníků a je možné bez problémů stavět svépomocí. Jediné co banku zajímá, jsou zmíněné kontroly rozestavěnosti a s nimi spojený nárůst hodnoty domu.

Chyba při vykreslování komponenty 'Form':Component with name "Form" is not registered. (Parameter 'componentName')
Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2016, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2016, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku