ČNB zmírňuje další omezení pro hypotéky – ruší ukazatel DSTI

Česká národní banka v červnu přistoupila k dalšímu zmírnění omezení pro poskytování hypoték. Při posuzování žádosti o hypotéku nově banky nemusí přihlížet k limitu pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů k celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). ČNB zároveň potvrdila svoje rozhodnutí o LTV z dubna a ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti na 90 procentech.

ČNB projednávala Zprávu o finanční stabilitě

V červnu projednávala Česká národní banka Zprávu o finanční stabilitě 2019/2020, z níž vyplynuly další úpravy v omezeních pro poskytování hypoték. Již 1. dubna vydala ČNB rozhodnutí o snížení limitu ukazatele LTV (poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) na 90 procent, do té doby byl stanoven na 80 procent. Banka se rozhodla prozatím ukazatel LTV zachovat na 90 procentech a svoje dubnové rozhodnutí potvrdila.

Zároveň se rozhodla pro zrušení dalšího omezení, zcela odstranila limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu). Ten byl doposud stanoven na 50 %.

Jaká omezení hypoték se letos již zrušila?

Omezení hypoték ze strany ČNB je celá řada. Mají sice jen doporučující charakter, ale hypoteční banky se jimi v drtivé většině případů řídí. Už během dubna vydala ČNB první uvolňující sérii opatření, aby se podpořil hypoteční trh v České republice.

Výše zmíněný limit ukazatele LTV se zvýšil na 90 % z původních 80 % (neplatí pro tzv. investiční hypotéky) a poskytovatelé mohou uplatnit 5% výjimku pro schválení hypoték s vyšší hranicí LTV. Původně platila možnost uzavřít 15 % celkového objemu hypoték s LTV v hodnotě 80–90 procent. Limit ukazatele DTI (poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr) se od dubna zcela zrušil.

K omezujícím doporučením vedl ČNB v minulosti rychlý růst cen nemovitostí i objemu hypoték. V případě zhoršení ekonomického vývoje by se mohla řada domácností dostat do problémů se splácením hypotéky, což by ohrozilo i samotné banky poskytující úvěr.

ČNB se vyjádřila k trhu s nemovitostmi

K dalším úpravám doporučení bankám pro poskytování hypotečních úvěrů by měla ČNB přistoupit nejpozději během listopadového zasedání. Změny v limitech ukazatelů by podle guvernéra Jiřího Rusnoka neměly během koronavirové krize nikoho zaskočit. „Vždy jsme říkali, že limity budeme používat v době zvyšování rizik pro stabilitu finančního systému v České republice, ale ve špatných časech je zmírníme nebo dokonce zrušíme. K tomu jsme dnes přistoupili právě u limitu DSTI, protože banky i jejich klienti si jsou v současné nelehké ekonomické situaci způsobené opatřeními proti pandemii nemoci COVID-19 sami dobře vědomi rizik a chovají se silně konzervativně. Limit ukazatele LTV jsme prozatím při vědomí pokračujícího nadhodnocení cen rezidenčních nemovitostí ponechali v platnosti,“ uvedl Rusnok.

Právě nadhodnocení cen nemovitostí bylo dalším bodem jednání Bankovní rady. Podle odhadů České národní banky se nadhodnocení ceny bytových jednotek pohybovalo na konci loňského roku v rozmezí 15–25 %. Ve srovnání s polovinou roku 2019 tak došlo k dalšímu nárůstu, v té době byl odhad mezi 15–20 %. I přes pokles zájmu o nové byty, což se odrazilo i v klesajícím počtu schválených hypoték, se ceny nemovitostí zatím výrazněji nesnížily. Přesto ČNB očekává, že k poklesu cen dojde v příštích čtvrtletích.

Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2020, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2020, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku