ČNB bankám: Hypotéky poskytujte pouze prověřeným klientům

České banky jsou při poskytování hypoték mnohem více opatrnější. Důvodem nejsou pouze doporučení od ČNB, ale také aktuální vývoj ekonomiky a trhu s nemovitostmi v ČR. Ceny nemovitosti totiž neustále rostou. To samé platí také pro úrokové sazby u hypoték, které pod delší době začaly stoupat.

Česká národní banka si za tímto účelem nechal provést šetření, kterého se účastnilo 21 bank působících na českém trhu. Z výsledků šetření vyplynulo, že banky už hypotéky dávno nerozdávají na potkání a jsou daleko opatrnější. „Dle výsledků šetření banky zpřísnily úvěrové standardy u úvěrů na bydlení. Zpřísnění bylo i nadále ovlivňováno makroobezřetnostními opatřeními ČNB a rostoucími náklady financování bank. Současně banky vnímaly rizika ohledně vývoje trhu rezidenčních nemovitostí a celkové ekonomické situace,“ píše se v dokumentu vydaném centrální bankou.

Co jsou to makroobezřetností opatření? Jedná se opatření, která vydala ČNB za účelem maximálně snížit rizika, která by mohla způsobit ohrožení stability finančního a ekonomického systému v ČR. Opatření se týkají především pravidel poskytování hypotéky a ČNB v nich klade důraz na zvýšenou opatrnost a prověřování všech zájemců o hypotéky.

Mění se dostupnost hypoték i zájem o ně

Za posledních sedm měsíců se dostupnost hypoték výrazně snížila, za což mohou podmínky poskytování, které se od loňského roku hodně zpřísnily. Došlo k omezení maximální výše hypotečních úvěrů na 90 % LTV a navíc začaly růst úrokové sazby. Větší důraz se také klade na bonitu žadatelů, jejichž finanční situace je zkoumána daleko podrobněji. Na základě doporučení ČNB musí banky například sledovat poměr zadlužení zájemce o hypotéku.

Dostupnost úvěrů na bydlení se v posledním čtvrtletí minulého roku dále zpřísnila. To bylo způsobeno vlivem postupně rostoucích úrokových sazeb a opatření ČNB, které cílí na opatrnější zadlužování domácností. Banky tak musí nově splňovat přísnější limity velikosti poskytnutého úvěru k hodnotě kupované nemovitosti, zároveň domácnosti nemohou část zdrojů získávat prostřednictvím jiných úvěrů, například ze stavebního spoření,“ upozorňuje Jakub Seidler, ekonom v ING bance.

Banky myslí na budoucnost, která už nemusí být tak růžová

Zvýšenou opatrnost bank ČNB přisuzuje také ekonomické situace, která už zdaleka nemusí být tak skvělá jako doposud. Rostoucí ceny nemovitostí i úrokových sazeb budou mít vliv zejména na poptávku po hypotékách. Už v lednu bylo totiž znát, že zájem o hypotéky upadl Zatímco v lednu 2017 bylo sjednáno 8 665 nových smluv, letos jich banky poskytly o 882 méně.

U spotřebitelských úvěrů se banky zatím chovají stejně. To však neznamená, že by se zhoršená dostupnost nemohla v budoucnu projevit i v jejich případě. „To může souviset s doporučením ČNB, jelikož některá doporučení se vztahují na celkové zadlužení domácností, tedy na sumu úvěrů na bydlení i úvěrů spotřebitelských,“ dodal na závěr Jakub Seidler.

 
Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2020, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2020, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku