Chcete si vzít hypotéku? Víme, na co si dát pozor

Zájem o hypotéky je stále velmi vysoký i přesto, že ceny nemovitostí jsou vysoké a úrokové sazby začaly pomalu růst vzhůru. Důvodem jsou obavy ze stále přísnějších podmínek hypoték, díky kterým hodně lidí na hypotéku v nejbližší době nedosáhne. Poradíme vám, jaké záludnosti na vás mohou čekat, a jak se jim vyhnout.

„Hypotéky, stejně jako jiné produkty na finančním trhu, mohou obsahovat skryté záludnosti, které běžný spotřebitel nemusí snadno odhalit. Staví ho přitom do nevýhodné situace a způsobují mu časové, administrativní i finanční problémy,” říká Jiří Kryl ze společnosti Broker Trust.

Pozor na lákavý úrok

Pokud vám banka nabídne hypotéku s neuvěřitelně nízkým úrokem, zadržte upřímný jásot a zpozorněte. Původní slibovanou úrokovou sazbu nemusíte vůbec dostat, pokud nesplníte požadované podmínky. Nejčastěji je nízký úrok podmiňován sjednáním dalších finančních či pojistných produktů. Banka například trvá na uzavření životního pojištění, pojištění domácnosti a majetku apod.

Ve výsledku klient zaplatí za hypotéku mnohem více, než kdyby přistoupil na vyšší úrok. Nezapomeňte si proto propočítat, kolik za hypotéku celkem zaplatíte za různých podmínek. Myslete na to, že hypotéky s nejnižší úrokovou sazbou není vždy nejvýhodnější.

Víte, co je zákaz zcizení nebo ztížení?

Některé banky při vyřizování hypotéky do smlouvy zahrnout část, která je označovaná jako “negative pledge”. O co se jedná? Negative pledge je vlastně zákaz prodej, zástavy, věcného břemena apod. které je zapsáno na list vlastnictví nemovitosti použité k zajištění hypotečního úvěru. To znamená, že klient nemá právo nemovitost prodat bez souhlasu banky.

Klient má práv si vybrat banku, která tuto podmínku nevyžaduje. Vhodné je vybranou banku upozornit hned na začátku jednání, že si klient toto omezení důrazně nepřeje. „Ať už banka tomuto přání vyjde vstříc, či nikoliv, žadatele o hypotéku o tom informuje a ten si tak minimálně ušetří pozdější nepříjemné překvapení u podpisu smlouvy,“ dodal Jiří Kryl.

Zapište si datum fixace do diáře

Datum fixace je velmi důležitý údaj, rozhodnete-li pro refinancování hypotéky nebo jejím předčasné splacení. Pokud tak učiníte mimo toto datum, banky si účtují nemalé poplatky. Novela zákona tuto část upravila a klienti mohou bez poplatku splatit až 25 % z nesplacené částky. Pokud by se však rozhodly splatit celou hypotéku, banka by jim mimo dobu fixace již nějaký “poplateček” naúčtovala.

Díky refinancování můžete ušetřit nemalé peníze. Stačí oslovit konkurenční banky, získat výhodnější nabídku a přejít. Opět ale platí, že k refinancování musí dojít k datu ukončení fixace. Jinak vám banka opět naúčtuje poplatek za porušení smluvních podmínek.

NAŠE RADA: Pokud si nejste jisti, že vyřízení hypoték zvládnete bez obtíží, nechte si poradit od zkušeného hypotečního poradce. Ten zná všechny záludnosti bank a včas vás na ně upozorní.

 
Chyba při vykreslování komponenty 'Form':Component with name "Form" is not registered. (Parameter 'componentName')
Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2016, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2016, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku