Centrální banka omezuje poskytování hypoték. Kdo má šanci ji získat?

V posledních měsících centrální banka značně zpřísnila podmínky získání hypoték z obavy přehřátí realitního trhu. Důvodem jsou klesající úvěrové sazby, které zájem o hypotéky vyhnaly na maximum. Ještě před rokem získal hypotéku téměř každý, kdo o ní požádal. Výsledkem jsou stále vyšší cen nemovitostí a rostoucí celková zadluženost českých domácností.

Česká národní banka usiluje o ještě přísnější podmínky. Proto se již několik měsíců snaží prosadit novelu zákona o ČNB, která by ji poskytla více pravomocí. Dosud se ji podařilo zakázat poskytování hypoték nad 90 % a omezit počet poskytnutých hypoték ve výši 80 až 90 %. Do budoucna by však chtěla ovlivnit nejen to, kolik banky mohou půjčit s ohledem na cenu nemovitosti, ale výši půjčky dle příjmů a výdajů zájemce o hypotéku. Poslanci s novelou nesouhlasí. Nelíbí se jim, že nejvíce budou ohrožení mladí lidé a rodiny se středními příjmy. Projednání novely bylo odsunuto na neurčito. I přesto je získání hypotéky těžší.

Hypotéku nedostane každý

Ještě v loňském roce bylo možné získat 100% hypotéku. ČNB jim však definitivně učinila přítrž. Současný zájemce o hypotéku musí mít nejméně 10 % z vlastních zdrojů, spíše však 20 %. Nemluvě o dani z nabytí nemovitosti ve výši 4 %, která byla přenesena na kupující. V ideálním případě by tedy zájemce měl mít naspořeno 24 % z celkové ceny vybrané nemovitosti.

Jenomže české domácnosti nemají zdaleka dostatečné příjmy na to, aby byly schopné si vytvářet potřebné finanční rezervy. Ve většině případech potřebnou finanční částku získávají prostřednictvím dalšího spotřebitelského úvěru. To znamená větší finanční zátěž. S ohledem na rostoucí ceny nemovitostí tak roste skupina lidí, kteří si hypotéku nemohou dovolit.

Překážkou je horší bonita i nízký příjem

Nová legislativa v podobě novely zákona o spotřebitelském úvěru šanci na získání hypotéky ovlivnila také. Banky a nebankovní poskytovatelé půjček jsou povinni prověřovat bonitu zájemců o hypotéku stále detailněji.

Důležitá je při posuzování bonity nejen výše příjmu. Poskytovatelé posuzují nejen příjmy, ale do jednání zahrnují také všechny další výdaje a závazky. Dostatečná finanční hotovost nemusí k získání hypotéky stačit. Většina žadatelů tento problém řeší tak, že o hypotéku žádají společně se spolužadateli (např. manželé či nesezdaní partneři).

Pozor na status rizikového klienta

Banky rozlišují klienty do různých skupin. Nejméně šancí mají tzv. rizikoví klienti. Do této skupiny patří nejen lidé s nízkými příjmy a lidé se záznamem v registrech dlužníků, ale také živnostníci a cizinci. Živnostníci prokazují své příjmy prostřednictvím daňového přiznání, které neodpovídá realitě. Zejména živnostníci, kteří pracuji “sami na sebe”, vykazují dle daňového přiznání nedostatečné příjmy, které banky neakceptují. Jednoznačně nejbezpečnější jsou banky klienti zaměstnaní na dobu neurčitou.

Čím dál důležitější roli hraji i nejvyšší dosažené vzdělání a aktuální zaměstnání. U osob s vyšším vzděláním a dobrým kariérním růstem se předpokládá, že v případě ztráty zaměstnání si dokáží novou a stejně dobře placenou práci najít daleko rychleji než osoba s nízkým vzděláním a bez patřičné kvalifikace.

Šanci na získání hypotéky zvyšují dobré příjmy, žádné dluhy a vlastní úspory

Poskytovatelé hypoték si ideálního klienta představují jako osobu s příjmem vyšším, než činí stávající průměr, bez dalších dluhů a s dostatečnými úsporami. Mezi obecné tipy, jak zvýšit  šance, patří řádné splácení všech závazků a při žádosti o hypotéku nemít ideálně žádné další půjčky. Výhodné je také mít stabilní zaměstnání déle než 12 měsíců s příjmem, kdy výše předpokládané splátky nebude tvořit více než 40 % čistého příjmu. Jste-li schopni přidat vlastní úspory, máte vyhráno.

 
 
Chyba při vykreslování komponenty 'Form':Component with name "Form" is not registered. (Parameter 'componentName')
Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2016, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2016, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku