Budou nižší úrokové sazby u hypoték? Vývoj není zrovna dvakrát příznivý

Blíží se konec roku a řada z nás začíná bilancovat. To ale neplatí pro hypoteční trh, který zatím nemá na bilancování tolik času. Chystá se totiž pokořit rekord v objemu poskytnutých hypoték. Úrokové sazby klesají už několik měsíců v řadě a Češi se nebojí hozenou rukavici zvednout. To vše i přes probíhající druhou vlnu pandemie nemoci covid-19. Jak vypadá výhled v oblasti hypoték do budoucna? A „za kolik“ můžete získat hypoteční úvěr v roce 2021? Podívali jsme se problematice „na zoubek“.

ČNB rozvolnila, banky utahují šrouby

Ačkoli během roku 2020 Česká národní banka slevila z několika svých doporučení a podmínek, banky na nastalou situaci zareagovaly zcela opačně. Při poskytování úvěrů v době covidové jsou z pochopitelných důvodů mnohem obezřetnější.

Podmínky, které pro poskytování nových hypotečních úvěrů nastavily, jsou tak mnohdy mnohem přísnější, než limity, které doporučuje ČNB. A nejinak by tomu mělo být také v roce 2021. 

Aktuální úrokové sazby hypoték 

V současné době (prosinec 2020 – pozn. redakce) úrok hypotečních úvěrů již neklesá a banky s dalším vývojem vyčkávají. Jejich nabídky nyní v závislosti na volbě doby fixace, objemu, LTV, účelu a sjednaných doplňkových produktech začínají na hranici 1,50 %. Hypoteční trh je nicméně velice konkurenční prostředí, proto mohou o cenách do jisté míry v budoucnu rozhodnout sami zákazníci.

6 parametrů, které budou ovlivňovat výši úrokové sazby i v roce 2021:

 1. Typ a účel úvěru,

 2. míra LTV (poměr požadovaného úvěru k odhadní ceně nemovitosti),

 3. typ úrokové sazby,

 4. délka fixace úrokové sazby,

 5. doba splatnosti úvěru,

 6. bonita klienta.

Hypotéky jsou nejlevnější za poslední tři roky

Úrokové sazby hypoték klesaly v roce 2020 několik měsíců po sobě. Aktuálně můžete získat peníze na vysněné bydlení za úrok začínající na zmíněných 1,50 %, což je nabídka, o které jsme si mohli nechat v minulých letech jenom zdát.

Celkově jsou nyní hypotéky nejlevnější za poslední tři roky! Pokud tak zvažujete sjednání hypotečního úvěru, máte nejvyšší čas. Při výběru vhodné hypotéky se vyplatí využít praktických online srovnávačů a kalkulaček, do kterých vepíšete údaje o tom, kolik stojí vaše vysněná nemovitost a informace o tom, kolik peněz si chcete půjčit a na jak dlouho. 

Následně vás bude kalkulačka informovat, jak vysoká bude v případě zadaných parametrů vaše měsíční splátka a po vyplnění osobních údajů získáte ty nejvýhodnější nabídky s aktuálními úrokovými sazbami. Sjednat hypotéku pak můžete snadno u vybraného poskytovatele, který vás parametry hypotéky nejvíce osloví.  

Úrokové sazby hypoték: Vývoj pro rok 2021

Podle dostupných informací to ale bohužel vypadá, že by úrokové sazby hypoték měly opět růst. Informuje o tom například listopadová makroekonomická prognóza ČNB, která počítá se stabilitou tržních úrokových sazeb, které ale budou následovány jejich postupným nárůstem v roce 2021.

Výsledná realita ale bude podmíněna naplněním předpokladů týkajících se vývoje epidemické situace a opatření proti šíření nákazy nemoci covid-19. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka proto nelze vyloučit, že sazby se nebudou zvyšovat celý příští rok. Informoval o tom na tiskové konferenci k výsledkům podzimního jednání bankovní rady, kterou si můžete pustit online na oficiálních stránkách ČNB.

Jak bude vypadat rok 2021 na hypotečním trhu, si vzhledem k pandemii nového druhu koronaviru, netroufají odhadovat ani ti největší odborníci a profíci v oboru. Vše ale nasvědčuje tomu, že po několikaměsíčním poklesu musí přijít nevyhnutelný nárůst, což ty, kteří o hypotéce vážně uvažují, asi příliš nepotěší.

Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2020, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2020, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku