Během letních prázdnin hypoteční akce nečekejte

Červen byl, co se hypoték týče, opravdu rekordním měsícem. S červencem však přišla ledová sprcha. Ačkoliv se úrokové sazby u hypotéky výrazně nezměnily, zájem o ně značné poklesl. Je sice pravda, že během letních prázdnin bývá zájem o hypotéky nižší, ale tentokrát šlo o opravdu rekordně nízká čísla.

V červenci bylo sjednáno celkem 7 615 hypotečních úvěrů, což je o 4 709 smluv méně než v lednu nejslabším měsícem letošního roku. Výrazný pokles byl znát nejen v počtu uzavřených smluv, ale i v celkovém objemu. Červenec je v tomto případě třetí nejslabší měsíc, a celkem banky prodaly hypotéky „pouze“ za 15,225 miliardy korun. Průměrná úroková sazba hypotéky se přitom zvýšila jen nepatrně a to na 1,88 procenta.

„Sazby během července stagnovaly, lídři hypotečního trhu nepřišli s výraznými změnami a akční nabídky menších bank prakticky jen dohánějí největší hráče. Obvyklé prázdninové zpomalení by mohlo plynule přejít v nižší objemy v závěru roku, kdy se banky začnou více soustředit na změny, které je čekají od prosince v souvislosti s nabytím účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru,“ vyjádřil se k aktuálnímu vývoji hypotečního trhu Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Je tedy logické, že se banky během léta nepouští do žádných akčních nabídek. S ohledem na nižší zájem by to nemělo smysl. Jedinou novinkou je nabídka České spořitelny, která umožňuje refinancovat hypoteční úvěru sjednaný u jiné banky v jednoduché webové aplikaci on-line. Vyplnění žádosti zabere pouze 15 minut a veškeré potřebné dokumenty lez zaslat v elektronické podobě. Ostatní banky chystají nové akční a slevové nabídky tradičně až na podzimní měsíce.

Vzrostla průměrná výše hypotéky

Uplynulý měsíc červenec nebyl pouze o negativních číslech. Pozitivnější zpráva se týkala například průměrná výše hypotéky, která byla po měsíci leden druhou nejvyšší. Loňský rok ve stejném období byl v tomto případě překonán o více než 160 tisíc korun.

Porovnání průměrné výše hypotéky:

Měsíc

Průměrná výše v Kč

Měsíc

Průměrná výše v Kč

leden 2015

1 725 728

leden 2016

2 138 995

únor 2015

1 731 248

únor 2016

1 878 013

březen 2015

1 751 311

březen 2016

1 909 937

duben 2015

1 783 330

duben 2016

1 886 765

květen 2015

1 816 423

květen 2016

1 911 376

červen 2015

1 829 483

červen 2016

1 929 207

červenec 2015

1 832 976

červenec 2016

1 999 405

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Jsou na vině vyšší úrokové sazby nebo brexit?

Průměrná úroková sazby skutečně v červenci stoupla, ale o velmi nepatrnou hodnotu na 1,88 procenta. Po pěti měsících tak byl zastaven pokles úrokové sazby. Nejde však o žádný výrazný nárůst, který by měl mít zásadní vliv na klesající zájem o hypotéky. V červnu totiž úroková sazba činila 1,87 procent. Banky by další nárůst uvítaly, ekonomové však předpokládají další pokles sazeb.

Hlavním důvodem by měla být aktuální měnová politika Evropské centrální banky (ECB), která ovlivňuje i měnovou politiku u nás. ECB pokračuje v programu kvantitavního uvolňování měnových podmínek. Další rozvolnění podmínek přijde pravděpodobně v září kvůli brexitu. Česká média už nyní varuje před možnými negativními dopady brexitu, což mohlo mít vliv na snížený zájem o hypotéky. To však neznamená, že doba levných hypoték v ČR skončila. Aspoň tak tvrdí mnozí finanční odborníci.

“Poptávku po hypotékách příliš nezchladí ani opatření ČNB, které od října letošního roku povede k výraznému poskytování tzv. stoprocentních hypoték. Hypoték, které pokrývají celou hodnotu nemovitosti, tuzemské banky poskytují jednotky procent, takže jejich omezení trh jako celek nepoznamená. Výraznější růst sazeb nezpůsobí ani uvedení nového zákona o spotřebitelském úvěru do praxe. Banky mohou pokrýt zvýšené náklady spjaté s novým zákonem z jiných svých aktivit, než je právě poskytování hypoték, které je pro ně poměrně lukrativním byznysem, typickým svým celkem ostrým konkurenčním bojem,” zdůraznil ekonom Lukáš Kovanda.

Chyba při vykreslování komponenty 'Form':Component with name "Form" is not registered. (Parameter 'componentName')
Operátor

Co se stane po odeslání formuláře?

Údaje, které jste zadali do formuláře zpracují naši specialisté na problematiku hypotéčních úvěrů. Je možné, že Vás bude kontaktovat naše zákaznická péče, abychom mohli doplnit další potřebné údaje a zjistit vše podstatné pro konkrétní nabídku hypotéky. Později Vás již bude kontaktovat hypoteční specialista, který s Vámi provede přesnou kalkulaci, kdy se dozvíte výši splátky a úrok. Následně hypoteční specialista prověří Vaši bonitu, kdy posoudí Vaše příjmy a výdaje.


Stránky

Jaké dokumenty budete potřebovat

Povaha dokumentů a také jejich množství je závislé na účelu hypotéky, typu nemovitosti a dalšího. Část dokumentů si ve většině případů dokáží poskytovatelé hypotéky zajistit sami, aby Vám ušetřili čas i Vaše nervy. Další doklady ale budou chtít doložit od Vás. Převážně půjde o minimálně dva průkazy totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a v případě účelové hypotéky i kupní smlouvu.


Bezpečnost

Není se čeho obávat

Spokojenost našich klientů je vždy na prvním místě. Důkladně dodržujeme zásady online sjednávání. Nemusíte se tak s námi bát neuváženého rozhodnutí, protože dokud nepodepíšete, nejste ničím vázáni. Je pro nás také důležitá ochrana Vašich osobních údajů, proto pro přenos dat používáme špičkovou technologii SSL šifrování, zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití.

Proč žádat o hypotéku u nás?

Profesionální přístup

Od začátku se Vám budou věnovat hypoteční specialiské, kteří Vám pomohou projít náročným procesem vyřizení žádosti o hypotéku.

Nízká úroková sazba

Na hypotečním trhu se orientujeme velmi dobře. V nabídce tak máme hypotéky s úrokovou sazbou již od 1,89 % ročně s možností fixace až na 10 let.

Vysoká míra schvalovatelnosti

Pyšníme se vysokou schvalovatelností žádostí o hypotéku na nové bydlení. Přes 1000 našich klentů si tak díky nám pořídilo nový domov.

Říkají o nás

 • Testimonial 1

  Ivana J.

  25.2.2016, Praha

  Chtěli jsme si s manželem pořídit malý dům ze Prahou ale potřebovali jsme 100% hypotéku s co nejnižšími splátkami. Na Ideální hypotéce nám pomohli přesně takovou hypotéku najít. Navíc šlo většinu věcí k hypotéce zařídit online.

  Testimonial 1

  Karel H.

  14.6.2016, Litoměřice

  Nejprve jsem obíhal různé hypoteční agentury v našem městě. Pak jsem ale narazil při hledání informací o hypotékách na idealni-hypoteka.cz a jen ze zvědavosti jsem si nechal udělat kalkulaci. Byla to dobrá volba, protože díky nim mám hypotéku s úrokem 1,9 %.

Mám zájem o nezávaznou nabídku